Plugins - Duplicate Post - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (72 entries)

en: Current user is not allowed to copy posts.
ja_JP: 現在のユーザーは投稿をコピーする権限がありません。

en: Check out the new documentation
ja_JP: 新しいドキュキュメンテーションを確認してください

en: Serving the WordPress community since November 2007.
ja_JP: 2007年11月から WordPress コミュニティに参加しています。

en: Duplicate Post turns 10!
ja_JP: Duplicate Post は10周年！

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
ja_JP: 特別な要件でない限り、チェックしないことをお勧めします

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Help me develop the plugin and provide support by <a href="%s">donating even a small sum</a>.
ja_JP: プラグイン開発をサポートしてください。<a href="%s">少しの寄付</a>でも助かります。

en: Show update notice
ja_JP: 更新通知を表示する

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
ja_JP: *を使用して、0個以上の英数字またはアンダースコアと一致させることができます。例. field*

en: Menu order
ja_JP: メニュー順

en: Author
ja_JP: 作成者

[ctx: post format]
en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Donate whatever sum you choose, even just 10¢.
ja_JP: あなたが選んだ総額を寄付してください、たとえ10セントでも歓迎です。

en: Help me develop the plugin, add new features and improve support!
ja_JP: プラグインの開発、新しい機能の追加、サポートの向上にご協力ください !

en: Please <a href="%s">review the settings</a> to make sure it works as you expect.
ja_JP: 期待どおり動作するように<a href="%s">設定を確認</a>してください。

en: %s item copied. | %s items copied.
ja_JP[0]: %s アイテムがコピーされます。

en: You can also use the template tag duplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id ). More info <a href="%s">here</a>
ja_JP: テンプレートタグ duplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id ) を使うこともできます。詳細は<a href="%s">こちら</a>

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements
ja_JP: テーマまたはプラグインによって登録されたカスタム投稿タイプのリンクが表示されるかどうかは、それらが標準の WordPress UI 要素を使っているかどうかによります

en: Select the post types you want the plugin to be enabled
ja_JP: プラグインを有効化したい投稿タイプを選択

en: Enable for these post types
ja_JP: これらの投稿タイプに対して有効化

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors
ja_JP: 望ましくないユーザーや訪問者に対し、パスワード保護された投稿のパスワードとコンテンツが閲覧可能になる可能性があります

en: Show/hide private taxonomies
ja_JP: タクソノミーの表示 / 非表示を切り替える

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
ja_JP: 元のメニューの順序にこの数字を追加 (同じ値にする場合は空または0を入力)

en: Increase menu order by
ja_JP: メニュー順を増加する数

en: except pingbacks and trackbacks
ja_JP: ピンバックとトラックバック以外

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Children
ja_JP: 子要素

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Status
ja_JP: 状態

en: Date
ja_JP: 日付

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Post/page elements to copy
ja_JP: 複製する投稿/ページの要素

en: Display
ja_JP: 表示

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: What to copy
ja_JP: 複製元

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
ja_JP: この投稿タイプに対する複製機能が設定ページで有効化されていません

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

note: Description of the plugin/theme
en: Clone posts and pages.
ja_JP: 投稿やページを複製します

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Admin bar
ja_JP: 管理バー

en: Edit screen
ja_JP: 編集画面

en: Post list
ja_JP: 投稿一覧

en: Show links in
ja_JP: リンクを表示する場所

en: Warning: users will be able to copy all posts, even those of other users
ja_JP: 注意: 設定した権限のユーザーは、すべて投稿 (他のユーザーの投稿を含む) を複製可能になります

en: Roles allowed to copy
ja_JP: 複製可能な権限

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
ja_JP: タイトルの後に追加するテキスト 例: "(複製) " (何も付けたくない場合は空欄)

en: Title suffix
ja_JP: タイトルの接尾辞

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
ja_JP: タイトルの前に追加するテキスト 例: "複製: " (何も付けたくない場合は空欄)

en: Title prefix
ja_JP: タイトルの接頭辞

en: Select the taxonomies you don't want to be copied
ja_JP: 複製しないタクソノミーを選択

en: Do not copy these taxonomies
ja_JP: 複製しないタクソノミー

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied
ja_JP: 複製しないカスタムフィールドをコンマ区切りで入力してください

en: Do not copy these fields
ja_JP: 複製しないカスタムフィールド

en: Duplicate Post Options
ja_JP: Duplicate Post 設定

en: Translate
ja_JP: 翻訳する

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Copy creation failed, could not find original:
ja_JP: 複製の作成に失敗しました。複製元が見つかりません:

en: No post to duplicate has been supplied!
ja_JP: 複製元の投稿が指定されていません !

en: New Draft
ja_JP: 新規下書き

en: Copy to a new draft
ja_JP: 新規下書きとして複製

en: Clone
ja_JP: 複製

en: Clone this item
ja_JP: この項目を複製
